Zabiegi

Centrum Rehabilitacji PRADMED Jakub Pradiuch

Rehabilitacja mięśni dna miednicy nowoczesną metodą emg biofeedback

Rehabilitacja Biofeedback kierowana jest do kobiet jak i mężczyzn z dysfunkcją naglącego parcia,  wysiłkowego nietrzymania moczu oraz postacią mieszaną nietrzymania moczu, wynikające z przebytych zabiegów i ich powikłań, wiekiem, chorób współistniejących, po porodach lub pojawiających się sporadycznie dając o sobie znać skutecznie ograniczając jakość naszego życia.

Długoletnie badania na znacznej grupie pacjentów pozwoliły nam stworzyć unikalne programy ćwiczeniowe, które po dokładnej diagnostyce wprowadzamy do cyklu spotkań terapeutycznych Biofeedback powodując, iż metoda stała się jeszcze bardziej skuteczna i szybsza w osiągnięciu zamierzonego celu jakim jest zniesienie dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu.

Metoda Biofeedback czyli Elektromiografia Funkcjonalna (EMG) w badaniu mięśni dna miednicy (Pelvic floor Control) jest  techniką związaną z uzyskiwaniem, nagrywaniem i analizowaniem sygnałów mioelektrycznych. W odróżnieniu od klasycznego, neurologicznego EMG, w którym bada się sztuczną odpowiedź mięśnia na zewnętrzną stymulację elektryczną w warunkach statycznych, kinezjologiczne EMG można opisać jako badanie aktywności nerwowo-mięśniowej w czasie zadań postawy, ruchów funkcjonalnych oraz leczenia i treningu.

Przykład zapisu z diagnostyki pacjentka z zaburzeniem siły i wytrzymałości mięśniowej w WNM.

Przykład z zapisu diagnostyki po 10 spotkaniach metodą Biofeedback. Obraz prawidłowy siły mięśniowej oraz wytrzymałości. Zniesienie dolegliwości nietrzymania moczu.

Na czym polega rehabilitacja?

Rehabilitacja mięśni dna miednicy polega na zaaplikowaniu przez pacjentkę elektrody dopochwowej połączonej z urządzeniem diagnostycznym umożliwiającym odczyt sygnałów mioelektrycznych z mięśnia lub grupy mięśniowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić  stan mięśni (koordynację, siłę mięśniową, wytrzymałość oraz zdolność mięśni do przewodzenia nerwowo-mięśniowego).  Następnie na podstawie wyników diagnostycznych budowany jest plan rehabilitacji dla każdego pacjenta indywidualnie.  Elektromiografia (EMG) to diagnostyka czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych  za pomocą urządzenia wzmacniającego potencjały bioelektryczne mięśni i nerwów – elektromiografu.

Zalety stosowania Metody EMG Biofeedback zaobserwowano podczas prowadzenia badań naukowych zajmujących się biomechaniką ludzkiego ciała. Z czasem zaobserwowano również możliwość dostosowania aparatury do leczenia i monitorowania procesów  Nietrzymania Moczu  z bardzo dużym procentem skuteczności sięgającym 95% od momentu rozpoczęcia terapii i długotrwałym utrzymywaniu się efektu bez mimowolnego upływu moczu.

W jakich dysfunkcjach można wykorzystać EMG Biofeedback?

Przede wszystkim w nietrzymaniu moczu, które jest konsekwencją wielu zaburzeń aparatu rodnego oraz mięśni dna miednicy. Do najważniejszych możemy zaliczyć: obniżeniu narządu rodnego, obniżeniu macicy, stany po przebytych porodach, przed i po zabiegach chirurgicznych na narządach rodnych ,menopauza, trudności z opróżnieniem pęcherza moczowego, bólach mięśni dna miednicy, wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodach i w stanach przekwitania, choroby układowe (stwardnienie rozsiane).

O wyjątkowości  stosowania profesjonalnego urządzenia sEMG Biofeedback w diagnostyce i rehabilitacji, stanowi fakt, iż jesteśmy w stanie określić i zwizualizować funkcjonalny stan mięśni, przewodzenie elektryczne, stan unerwienia poszczególnych mięśni, zdolność do skurczu i całkowitego wyciszenia mięśni dna miednicy lub mięśni obwodowych. Do leczenia nietrzymania moczu oraz dysfunkcji pourazowych mięśni  włączana jest również Elektrostymulacja dopochwowa prądem TENS (jeżeli jest brak przeciwwskazań).  Na tej podstawie budujemy plan rehabilitacji dla każdego pacjenta indywidualnie.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania terapii?

Przeciwwskazaniami do stosowania terapii są: wysoka temperatura ciała, zaburzenia kognitywne, stan zapalny skóry/śluzówki w miejscu aplikacji elektrod, menstruacja.

Nie stanowią przeciwwskazań: implanty metalowe i elektroniczne, epilepsja,  choroba nowotworowa.

Zapisz się!

(krok 1 z 2)

Imię i Nazwisko
Dane kontaktowe
Zgoda
(krok 1 z 2)