Zabiegi

Centrum Rehabilitacji PRADMED Jakub Pradiuch

PROFILAKTYKA BLIZNY PO CESARSKIM CIĘCIU

Po operacji lekarz zszywa wszystkie warstwy i powłoki brzuszne. Na skórze znajdują się szwy (nierozpuszczalne), które zdejmuje się zwykle w ósmej dobie po operacji. Przez pierwszą dobę miejsce cięcia osłania opatrunek, który pomaga zasklepić się ranie.

Mniej więcej po 4–5 tygodniach od cesarskiego cięcia, kiedy blizna jest już zagojona, można rozpocząć rehabilitację .

Na początku takiej terapii sprawdzana jest jakość blizny. Bierze się tutaj pod uwagę to, czy jest miękka czy twarda, czy jest przesuwalna i czy jej ograniczenie nie wpływa na inne części ciała. –U wielu kobiet widać, że blizna jest „wciągnięta” do środka, co utrudnia chodzenie i może przyczynić się do powstawania bólu pleców. Taka blizna powoduje, że kąt między biodrem a tułowiem nie jest prosty, w efekcie czego cały czas się garbimy. Wiele kobiet nawet o tym nie wie, ponieważ ich organizm nawet jeżeli blizna nie boli przystosował się już do takiej sytuacji. Na skutek tego, zupełnie nieświadomie, zmienia nam się cały wzorzec ruchu .

Jak radzić sobie z tym problemem?

Na rynku mamy wiele maści oraz preparatów, które możemy stosować na bliznę po cesarskim cięciu. Działa to powierzchownie i częściowo. Zadaniem rehabilitacji jest uwolnienie blizny, która bardzo często jest zrośnięta z mięśniem. Bardzo dobrą metodą terapeutyczną jest terapia manualna za pomocą której jesteśmy w stanie rozerwać zrośnięte struktury i uwolnić bliznę. Zastosowanie masażu z odpowiednią oliwą spowoduje uelastycznienie oraz zmniejszenie blizny poporodowej. Dla wzmocnienia efektu możliwe jest również zastosowanie tapingu na bliznę co spowoduje, że blizna podczas każdego ruchu będzie elastyczniejsza i wzmocni działanie terapii manualnej.

Zapisz się!

(krok 1 z 2)

Imię i Nazwisko
Dane kontaktowe
Zgoda
(krok 1 z 2)